Spremembe zakona o evidentiranju delovnega časa
Na omenjenem ministrstvu so doslej na Zakon o evidencah na področju dela in socialne varnosti prejeli okoli 200 pripomb, predlogov in vprašanj. Predloge sicer zbirajo še do 20. februarja. Že sredi decembra so na ministrstvu pojasnili, da se jih veliko nanaša na ureditev delovnega časa, odmorov in počitkov, ki niso vsebina zakona o evidencah na področju dela in socialne varnosti, temveč jih ureja zakon o delovnih razmerjih.
Pripombe sprejemajo do 20. februarja
V pobudah s področja evidentiranja delovnega časa so tako predlagatelji izrazili stališča, da spremembe zakona o evidentiranju delovnega časa “ne bodo spremenile stanja zlorab, da je beleženje vsebin preobsežno, težko izvedljivo ipd.". Na ministrstvu so prejeli tudi nasprotna stališča, da bi moralo – med drugim - evidentiranje veljati tudi za funkcionarje in ostale, ki jih področna zakonodaja izvzema.
Sestanek delovne skupine
Prejšnji teden so opravili prvi sestanek delovne skupine za odpravljanje administrativnih obremenitev v gospodarstvu. Delodajalci vztrajajo, da je novela slaba, v sredo so opravili še sestanek s predstavniki sindikatov. A na Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije pravijo, da kakšnih večjih sprememb ne bodo predlagali.
Sindikati se ne strinjajo z napovedovanjem nadzorov
Izvršni sekretar Zveze svobodnih sindikatov Slovenije Andrej Zorko se zavzema za spremembe načina dela Inšpektorata za delo. Zorko se strinja, da je inšpektorjev premalo, a se ne strinja z nekaterimi praksami inšpektorata. Ena od teh napačnih praks je napovedovanje inšpekcijskih nadzorov, kar kršiteljem omogoča prirejanje papirjev. Zorko se je zavzel za hitrejše odzivanje na prijave in za zagotavljanje tajnosti prijaviteljev ter izpostavil, da se inšpektorji bojijo tožb velikih podjetij.
Vse objave