Upokojenci in evidentiranje delovnega časa
Mnogi upokojenci se odločajo za delo na področjih, ki so jim blizu, ali raziskujejo popolnoma nove karierne poti. A kako je urejeno občasno delo upokojencev in evidentiranje delovnega časa? Na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti so tako odgovorili na praktičen primer, ko je pri delodajalcu v delovni proces občasno vključen tudi upokojenec, ki opravlja delo na podlagi sklenjene pogodbe o začasnem in občasnem delu upokojencev. Tako se postavlja vprašanje - ali mora delodajalec tudi za to osebo voditi evidenco o izrabi delovnega časa v skladu z ZEPDSV-A, čeprav je obveznost vodenja evidence za začasno in občasno delo upokojencev posebej določena v drugem zakonu?
Kdo mora voditi evidenco po ZEPDSV-A?
Na ministrstvu so odgovirili, da mora delodajalec voditi evidenco o izrabi delovnega časa v skladu z ZEPDSV-A za osebo, ki na kakršnikoli drugi pravni podlagi opravlja delo za delodajalca ali opravlja samostojno poklicno, kmetijsko ali drugo dejavnost, pod pogojem, da ga opravlja osebno in je vključen v delovni proces delodajalca ali pretežno uporablja sredstva za opravljanje dela, ki so del delovnega procesa delodajalca.
Obveznost vodenja dnevne evidence
Začasno in občasno delo upokojencev kot posebno vrsto opravljanja dela namreč ureja Zakon o urejanju trga dela (Uradni list RS, št. 80/10, 40/12 – ZUJF, 21/13, 63/13, 100/13, 32/14 – ZPDZC-1, 47/15 – ZZSDT, 55/17, 75/19, 11/20 – odl. US, 189/20 – ZFRO, 54/21, 172/21 – ZODPol-G, 54/22 in 59/22 – odl. US; v nadaljnjem besedilu: ZUTD), ki v 27.č členu določa tudi obveznost vodenja dnevne evidence. Delodajalec je v skladu s tem členom namreč za upravičenca dolžan voditi dnevno evidenco prihoda in odhoda ter števila dejansko opravljenih ur začasnega ali občasnega dela.
- Delo od doma in evidentiranje delovnega časa
- Kdo mora voditi evidenco delovnega časa?
- Katere podatke mora delodajalec vpisovati v evidenco o izrabi delovnega časa?
Varnost in zdravje pri delu
Pri začasnem in občasnem delu upokojencev velja opozoriti tudi na določbo drugega odstavka 27.a člena ZUTD, ki določa, da se za začasno in občasno delo uporabljajo določbe zakona, ki ureja delovna razmerja, o prepovedi diskriminacije, spolnega in drugega nadlegovanja ter trpinčenja na delovnem mestu, enake obravnave glede na spol, delovnem času, odmorih in počitkih ter odškodninski odgovornosti, hkrati pa se uporabljajo tudi predpisi, ki urejajo varnost in zdravje pri delu.
Odgovor je: "Da, upoštevajte ZEPDSV-A"
"Ker ZEPDSV ne določa izjem glede obveznosti vodenja evidence o izrabi delovnega časa, niti teh izjem ne določa ZEPDSV-A, je treba morebitne posebnosti za osebe, ki opravljajo začasno in občasno delo upokojencev, presojati in upoštevati v okviru posebne zakonske ureditve v ZUTD (lex specialis). Menimo, da mora delodajalec v tistem delu, kjer s posebnim zakonom ni drugače urejeno, upoštevati določbe glede vodenja evidence v skladu z ZEPDSV oz. ZEPDSV-A," so še odgovorili.